Fényérzékenység kezelése

Főoldal » Betegségek » Bőrbetegségek » Napsugárzás és a bőr » Fényérzékenység bőrreakciók - 1.
Ezek a reakciók bőrpírt, hámlást, csalánkiütéseket, hólyagokat, és megvastagodott, hámló foltokat okozhatnak. A fokozott fényérzékenységnek számos oka lehet.
Leggyakrabban bizonyos gyógyszerek - egyes antibiotikumok, vizelethajtók és gombaellenes szerek - szedése okozza. Fényérzékenyítő hatása lehet egyes szappanoknak, parfümöknek, arcvizeknek különösen a bergamott tartalmúaknak, és a mentolos vagy citromillatúaknaka korpásodás és ekcéma kezelésére használt kátránytartalmú szereknek, valamint egyes növények pl.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek Szerző: Orvostkeresek Egészségmagazin A naptej, a szalmakalap és a napszemüveg sem nyújt kellő védelmet a nyári hőségben, ha bőrünket belsőleg nem készítjük fel a napsugarakkal való találkozásra. A látszólag minden ok nélkül jelentkező ekcémás, csalánkiütéses, bőrvörösséggel járó tünetek hátterében bizonyos fényérzékenységet okozó gyógyszerek szedése is állhat. Fototoxicitás és fotoallergia A gyógyszerek következtében kialakuló fényérzékenység két formája ismert: a viszonylag gyakori fototoxicitás és a ritkábban előforduló fotoallergia. A bőrtüneteket kiváltó ok mindkét esetben a fényérzékenységet okozó gyógyszer, azonban, míg fototoxicitás bárkinél jelentkezhet és dózisfüggő, addig fotoallergia esetében immunológiai eltérések állnak a háttérben — magyarázza Prof.
Bizonyos betegségek, pl. Egyes napfény okozta bőrreakciók polimorf fénykiütés sem belső szervi betegséggel, sem gyógyszerszedéssel nincsenek összefüggésben.
A betegeken a rövid ideig való napon tartózkodás után is csalánkiütés vagy erythema exsudativum multiforme jelentkezhet a fénynek kitett bőrterületeken.
A fény okozta bőrreakciók a mérsékelt éghajlaton élőkön tavasszal vagy nyáron a fényérzékenység kezelése, az első erős napsugárzáskor. E reakciók ritkábbak azokon, akik egész éven át napsütéses tájon élnek.
Myopia helyreállítása és kezelés Nagyon erős fényérzékenység esetén a naptól védő ruházat viselése, a napfény lehetséges kerülése, és fényvédők használata szükséges. Az orvosnak a fényérzékenység pontos okát valamennyi szóba jövő betegség kizárása, a szedett gyógyszerek, és a bőrön alkalmazott anyagok gyógyszerek vagy kozmetikumok áttekintése segíthet megtalálni. A kiváltó ok tisztázása azonban némelykor nehéz, sőt olykor lehetetlen.
Hidroxikloroquin tartós szedése megelőzheti a fényérzékenységi reakciót, a szájon át adott kortikoszteroidok a gyógyulást gyorsíthatják. A fényérzékenység egyes típusainak kezelésére fényérzékenység kezelése a bőrt fényérzékennyé tevő gyógyszerek adhatók, UVA fénykezeléssel kombinálva. A szisztémás lupusz eritematozuszban szenvedők azonban nem bírják ezt a kezelést.